Partija LIETUVA - VISŲ

ŽMOGUS - PIRMIAUSIA!
 

PROGRAMA  |  KANDIDATAI  |  MŪSŲ POZICIJA | KALBA EKSPERTAI | ŽINIASKLAIDA APIE MUS | KLAUSIMAI VALDŽIAI TIESIAI ŠVIESIAI | AKIVAIZDU, BET NEĮTIKĖTINA | STEBIME BALSAVIMĄ

2020-08-26

AMBASADORIUS, BUVĘS LR UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS PETRAS VAITIEKŪNAS APIE PENKIŲ JĖGŲ PANORAMĄ BALTARUSIJOJE

petras vaitiekunas.jpgŠiuo metu yra išryškėjusios penkios Baltarusijoje veikiančios jėgos.
1. Baltarusių Tauta, kuri ėmė savarankiškai reikšti savo suverenią valią: dauguma nori naujų ir teisingų rinkimų būdu pakeisti paskutinį diktatorių Europoje. Daugiau kokių nors vieningų ir artikuliuotų siekių negirdėti. Galima tik spėlioti, kiek baltarusių svajotų apie europietišką ateitį, kiek norėtų, Lukašenkos žodžiais tariant, būti “tais pačiais rusais, tik su kokybės ženklu”, o kiek nenori apskritai jokių permainų, išskyrus 100 dolerių priedą prie atlyginimo ar pensijos. Nenustebčiau, jei taikūs protestai užsitęstų ir taptų savotišku baltarusių gyvenimo būdu: iš ryto į darbą ar studijas, vakare - į mitingą.
2. Rusija, tiksliau Kremlius, dar tiksliau, Prezidentas Putinas yra stipriausias žaidėjas baltarusiškoje arenoje, šiuo metu vykdantis hibridinę Baltarusijos okupaciją. Jo interesas - išlaikyti Lukašenką Baltarusijos lyderiu, bet sutrypti jį ir pažeminti, galutinai paversti bebalsiu vasalu, įvesti vieningą Sąjunginės valstybės rublį ir praeiti Sąjungos kūrime negrįžimo tašką. Aišku viena, kontrolės Baltarusijai Kremlius niekam neatiduos, tai raudona linija, kurios niekam neleis peržengti, net patiems baltarusiams. Todėl demokratija, laisvi rinkimai, žmogaus teisės, žodžio laisvė, rinkos ekonomika ir panašūs Europos civilizacijos atributai baltarusiams projektuojami tik iki Rusijos lygio, t.y. su priešdėliu pseudo-. Spėju, kad Baltarusijos atvira okupacija bei aneksija Krymo pavyzdžiu, įvedant Rusijos ginkluotąsias pajėgas, irgi yra mažai tikėtina. Nors jau dabar yra permetami ginkluoti samdinių būriai iš okupuoto Donbaso į Baltarusiją pagal legendą “mūsų ten nėra”. Kremliui reikalinga pseudo-nepriklausoma Baltarusija: apeiti Vakarų sankcijas, kontrabandiniam ginklų eksportui, uždraustų technologijų importui ir kitoms panašiomis machinacijoms. Lukašenka yra tvirčiausia garantija, kad Baltarusijoje nebus jokių Rusijos nekontroliuojamų reformų ir jokios sėkmės. Ne paskutinį vaidmenį vaidina ir autokratų bei diktatorių klubo interesai globalinėje konkurencijoje su demokratiniu valstybių sąrangos modeliu.
3. Lukašenka išlieka svarbiu veikėju, kol jis pats, kentėdamas nuo mozaikinės psichopatijos, neperžengs Kremliaus nubrėžtų raudonų linijų ir tvarkingai po gabaliuką atidavinės Baltarusijos suverenitetą Rusijai. Lukašenkos ir jo klikos rankomis vykdoma Kremliaus užsakyta provokacija prieš ES ir NATO yra mažai tikėtina, bet ją mums reikia turėti omenyje. Masinių protestų akivaizdoje Lukašenka jau yra pasirengęs atiduoti Kremliui viską ir tenkintis bet kokiu, netgi “vestuvių generolo” vaidmeniu Sąjunginėje valstybėje.
4. Kinija yra daug investavusi į Baltarusijos ekonomiką bei infrastruktūrą ir jos interesai tik labai nedaug sutampa su Rusijos interesais. Rusijos okupacinių pajėgų įvedimas tikrai neatitiktų Kinijos interesų. Taigi Lukašenka, būdamas dviejų ponų tarnu ir iš šitos pusės gali ieškoti užtarimo nuo Putino savivalės.
5. Europa ir Vakarai apskritai, laiko, kad jie beveik neturi interesų Baltarusijoje, išskyrus silpnus ekonominius, todėl yra ten silpniausi žaidėjai. Tai klaidingas požiūris, bet taip jau susiklostė, kad tris dešimtmečius ši ydinga paradigma “Russia First”, kuria Vakarai bei Europa vadovaujasi nuo pat SSSR griūties, dominuoja ir rezultatus matome: Rusijos karas Ukrainoje ir jėga pakeistos sienos, atplėštos teritorijos nuo Gruzijos ir Moldovos, Rusija, nesuvokianti savo ribų… Rusijos pergalė Baltarusijoje reikš, kad Imperija žengia pirmyn. Ukrainos, Baltarusijos sėkmė žymėtų žmogėdriškos Ruskij Mir idėjos ir Putino režimo žlugimą bei pirmąjį žingsnį į demokratinės Rusijos sėkmę.

Ambasadorius, buvęs LR užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.
Politinė reklama. Pagaminta partijos LIETUVA - VISŲ.

LietuvaVisu - 09:23 @ KALBA EKSPERTAI | Pridėti komentarą